AKÜ’DE 2. GELENEKSEL KARİYER GÜNLERİ YAPILDI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde Turizm Fakültesi tarafından 2. Geleneksel Kariyer Günleri yapıldı. Programa AKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, AKÜ öğretim üyeleri, İŞKUR yöneticileri, sektörden uzmanlar ve öğrenciler katıldı.

Programda ilk konuşmayı yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir, bir işyerinin fiziki yakınlığından ziyade o işyerinin yöneticileriyle olan ilişkilerin daha önemli olduğunu belirterek, kariyer günlerinin de bu durumda önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.  Özdemir, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerinin yöneticilerle kurdukları bağlantılarla yükseleceğini belirtti.

İş başı eğitimi hakkında bilgi veren İŞKUR temsilcisi Meltem Atalay ise, işbaşı eğitimlerinin turizm alanını yakından ilgilendirdiğini söyledi. Atalay, öğrencilerin zorunlu staj eğitimlerini bu programdan yararlanarak yapabileceklerini belirterek, öğrencilerin firmalarda görevlerini yerine getirebileceklerini, sigorta masraflarının ve ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını ifade etti. Atalay, “Mezun olan öğrenciler bir işe başvurduklarında herhangi bir iş deneyimi isteniyor. Haliyle yeni mezun kişide ‘iş vermezseniz nasıl deneyim sahibi olacağım’ diyor. İŞKUR programı sayesinde bu problem çözülmüş oluyor” dedi.

Daha sonra söz alan İŞKUR temsilcisi Nur Kent ise İŞKUR programından nasıl yararlanılacağı konusunda bilgi vererek, staj sürelerinin en fazla 4 ay olduğunu ve günde 5-8 saat arası çalışma zorunluluğunun bulunduğunu söyledi. Kent, bu saatleri öğrencilerin ders saatlerine göre ayarlayabileceklerini belirterek, ayrıca bu programdan yararlanan öğrencilerin kredi veya burslarının kesilmeyeceğini ifade etti.

Programda son olarak söz alan Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elbeyi Pelit ise, öğrencilere Erasmus programı ve yurtdışı staj başvuruları hakkında bilgi verdi.

1mart1606 1mart1607 1mart1608 1mart1609
1mart1610 1mart1611 1mart1612