· AKU
resim

Bülten No: 84 / Bülten Tarihi: 23.12.2011

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ'NDE "MARKA, TOPLUM VE İNSAN" KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrenci kulüplerinden Sosyoloji Kulübü tarafından düzenlenen "Marka, Toplum ve İnsan" konulu seminer, 22 Aralık 2011 Perşembe günü Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Seminer, Marka Türk Ekibi Kurucu Başkanı Muharrem Ali Dere ve Ekip Koordinatörü Musa Karademir tarafından verildi. Seminerde "Küresel Ekonomide Markalaşmanın Önemi" konulu sunum yapan Musa Karademir, öğrencilere mezun olduktan sonra kendilerini ciddi bir rekabet ortamının beklediğini ve bu ortamda farkındalık yaratmaları gerektiğini söyledi. Karademir, "Esas olan nokta, her alanda kendinizi yetiştirmenizdir. Kendinizi her şekilde, oldukça donanımlı hale getirmelisiniz. Dünya artık küçük bir köy ve bu köyün içerisinde ya iş sahibi ya da bir şirketin parçası olarak, bir şekilde bulunacaksınız. Bu bulunma içerisinde farkındalık yaratmalı ve bir kimlik oluşturmalısınız. Yani, birer marka olmalısınız. Bu, hemen olacak bir şey değildir; belli bir birikim ve zaman gerektirmektedir" dedi.

Konuşmasında markanın tanımını da yapan Karademir, "Marka; kültürdür, kurum kimliğidir, kurumsallığın göstergesidir, kalitedir, verimliliktir, başarıdır, şirketin değeri ve kişiliğidir. Hızla küreselleşen dünyada işletmeler, teknolojinin sağladığı imkanlarla daha önceden ulaşamadıkları pazarlara kolayca girme imkanı bulabilmektedirler. Bu pazarlara girerken, ürünün markası, imajı, konumlandırması, pazarlama stratejisi, reklam stratejisi, mesajı ve logosu gibi kavramlar ön plana çıkmaktadır. Böyle bir dünyada işletmeler, markalaşma gereğini her geçen gün daha yakından hissetmektedirler. Markanın sahip olduğu özellikler, ürün ve hizmetin tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Tüketicilerin büyük çoğunluğu markayı sembol veya imaj olarak algılayarak, kendisini o markaya bağımlı hisseder. İhtiyaç duyduğunda veya tavsiye etmek durumunda kaldığında farkında olmadan kendisi için önemli hale gelen bir sembol olarak gördüğü markayı başkalarına tavsiye etmektedir" şeklinde konuştu. Karademir, bilgi, vizyon ve beceri arttıkça marka değerinin de artacağını da sözlerine ekledi. Ardından Muharrem Ali Dere de nasıl marka olunacağı ile ilgili bilgiler vererek, örnekler sundu. Seminer, konuşmacıların öğrencilerin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi. Seminer sonunda öğrencilere sertifika verildi