TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DEKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

8. Teknoloji Fakültesi Dekanları Konseyi Toplantısı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi ev sahipliğinde başladı.

İbrahim Küçükkurt konferans salonunda gerçekleştirilen toplantının açılışına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Uçan, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, AKÜ Hastanesi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Aslan ile beraber teknoloji fakültesi dekanları ve dekan yardımcıları katıldı.

İşyeri eğitimi ile işletmelerin görüş ve eleştirilerini alma fırsatı yakalandı

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yalçın, AKÜ Teknoloji Fakültesi’nin 2009 yılında kurulan ilk 7 Teknoloji Fakültesi’nden birisi olduğunu ifade etti. Makine, Metalürji ve malzeme, otomotiv, elektrik ve elektronik ile mekatronik mühendislikleri ile eğitim ve öğretime devam ettiklerini dile getiren Yalçın; 9 profesör, 10 doçent, 14 yardımcı doçent ve 11 araştırma görevlisi ile bin 850 öğrenciye başarı ile eğitim verdiklerini kaydetti. Teknoloji Fakültelerinin kurulma amacının uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirmek olduğunu söyleyen Yalçın şöyle konuştu:

“Öğrencilerimiz bir yarıyıl işyeri eğitimine gitmekte ve gittikleri yerlerde tecrübelerini ve okulda öğrendiklerini pekiştirme imkânı bulmakta. Bununla beraber öğretim elemanlarımızı da öğrencilerimizi denetlemeleri için gönderiyoruz. Bu açıdan birçok faydasını görüyoruz işyeri eğitiminin. Birincisi öğrencimiz pratiğini pekiştiriyor, ikincisi ise öğretim elemanlarımız farklı işletmeleri görme imkânı buluyor. Bu sayede de doğrudan işletmelerin görüş ve eleştirilerini alma fırsatı buluyoruz. İşletmeler açısından avantajları da hazır yetişmeye aday mühendisleri bünyelerinde barındırarak kendilerine uygun mühendisi seçme imkânları oluyor. Bu yüzden son derece yerinde bir uygulama, bizim işletmelerden ve öğrencilerden aldığımız geri dönüşler de çok olumlu. Pek çok öğrencimiz de işyeri eğitimi yaptığı firmalarda işe de başlayabiliyor zaten. Bu açıdan isabetli bir karar olduğunu görüyoruz.”

Sorunlar ancak bir araya gelerek çözülebilir

Daha sonra konuşan AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Uçan ise insanlığın yaratıldığı günden beri çalışan insanlar için sorunları olabildiğini, ancak önemli olanın bu sorunları bir araya gelerek çözmek olduğunu ifade etti. Gerçekleştirilen toplantıda da Teknoloji Fakülteleri’nin sorunlarının masaya yatırılacağını dile getiren Uçan, “Eskiden ilimleri 3 sınıfta toplamışlar. Bunlar hendese, tababet ve ilahiyat. Bu toplantı da hendese ile ilgili sorunların konuşulduğu bir toplantı olacak. Teknoloji Fakültesindeki öğrencilerimiz bir dönem şeklinde işyerlerine staja gidiyorlar değişik illerde. Buralarda öğrencilerin gördükleri ve yaşadıkları sıkıntılar hocalarımız tarafından hem dinleniyor hem de sorunları giderilmeye çalışılıyor. YÖK’ün bu konuda da bizlere verdiği desteğe teşekkür ediyoruz. İlahiyat, Veteriner ve Teknoloji Fakültelerinin bu tür toplantılarının çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda bu platformun çalışmalarının başarılı geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin her lise öğrencisine yükseköğretim imkânı sağlayabilecek eğitim altyapısı var

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ise Türkiye’de yükseköğretimin gidişatı ve Teknoloji Fakülteleri’nin konumlandırılması ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, 2009 yılında Teknoloji Fakülteleri’nin kurulmasına karar verildiğinde oluşturulan çekirdek ekipte yer aldığını ve bu sebeple yaşanan gelişmeleri hem yaşadığını hem de gördüğünü ifade etti. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon öğrencinin yükseköğretime kayıt olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Geçen yıl lise son sınıflarda okuyan öğrencilerin sayısı 934 bindi. Esasında biz üniversitelerimizde, lisede okuyan bütün öğrencileri okutabilecek kapasiteye sahibiz, ama bu kapasiteyi tam anlamıyla kullanabiliyor muyuz diye de sormak gerekiyor” dedi.

Üniversite sayısı 200’e yaklaştı

Türkiye’deki üniversite sayısının 200’e yaklaştığını ve bunun insanlara fazla görünebildiğini dile getiren Çavuşoğlu, Amerika’daki üniversite sayısı ile öğrenci sayısının Türkiye’ye uyarlandığında 800 üniversiteye denk geldiğini ve bu yüzden de ortada abartı bir durum olmadığını belirtti. Eğitimde fiziki yapıya değil, kaliteye bakılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en doğusundan en batısına gittiğinizde şunu görüyorsunuz, hakikaten fiziki imkânlar açısından üniversitelerimiz dört dörtlük. Hatta öyle ki ücra köşelerde yapılan üniversite kampüsleri batıdaki büyük üniversitelerin kampüslerinden daha güzel. Ancak eğitim kalitesi olarak bir takım çalışmalar yapmak durumundayız. Bu çerçevede YÖK’ün inisiyatifiyle Kalite Ajansı kurma çalışmaları başladı. Hatta Kalite Kurulu’nu kurduk. Kanunlaştığı zaman bu bağımsız bir ajans olarak hizmete başlayacak. Peki, Ne yapacak bu ajans? Ülkemizde kalite değerlendirmesi yapan kurumların akreditasyonunu yapacak ve bu akreditasyonu almak isteyen üniversiteler de daha kaliteli eğitim vermek için kendilerini ayarlamış olacaklar.”

13mayis1627 13mayis1628 13mayis1629 13mayis1630
13mayis1631 13mayis1632