Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Çay Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm öğretim elamanları tarafından 4-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik açılan Kur’an Kursları’nda öğretici olarak görev yapmakta olan personellere yönelik eğitim semineri verildi.

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Bilgi Evinde gerçekleştirilen seminerde Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkan Vekili Öğr. Grv. Veysel Özkan, aile eğitimi ve aile ile iletişim konularında bilgiler verdi. Özkan, yaptığı sunumda aile eğitiminin önemi, ailelere okul öncesi eğitim konusunda pozitif bakış açısı kazandırmak, aile katılımının çocuklar ve aileler üzerinde olumlu etkileri, ev ziyaretlerinin çocuğu ve aileyi tanımada önemi ve ev ziyaretlerinin okul öncesi eğitim açısından olumlu etkileri üzerine bilgiler aktardı. Öğr. Grv. Mehmet Enes Sağar ise çocuklar ile etkili iletişim becerileri ve empati başlıklı konuşmasında çocuk psikolojisini anlamak ve çocuklara daha yakın ve yardımcı olabilmek için etkili bir iletişimin önemli olduğunu belirtti.  Sağar, bu sebeple etkili iletişim becerilerini bilmenin ve bu becerileri uygulama ile empatik bir anlayışa sahip olmanın gerekli olduğunu kaydetti.

Öğr. Grv. Ümmügülsüm Ünlü  de alternatif eğitim sistemlerinden son yıllarda dikkati çeken atılımları ile önde giden Waldorf (Stinner Okulları),  Regio Emilia Yaklaşımı ve Montessori eğitim sistemlerinin  tarihsel gelişimi ve başarılı çalışmalarının ardında yatan ipuçlarını örnekler ile karşılaştırmalı olarak aktardı. Ünlü, başarıyı sağlamada ilgili ortak noktalar ile kalite unsurlarını göz önüne almanın önemini, devamında da konu ile ilgili sorulara cevap vererek eğitimde fiziki unsurlar ve üretkenlik, problemlere yenilikçi çözümler türetme hususlarına ilişkin bilgiler verdi.

Soru-cevap ile son bulan seminere, Afyonkarahisar Valiliği İl Müftüsü Şükrü Kabukçu ve müftülük personeli katıldı.

 

15 Mart 2017, Çarşamba 34 kez görüntülendi