Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ile Alimoğlu Kültür Sanat ve Araştırma Derneği (AKSAM) ortaklığında III. Çalgı Bilimi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Okt. Yunus Emre Uğur, yaptığı konuşmada profesyonel müzik eğitimi veren kurumların, ülke ve dünya müzik kültürüne eğitim, icra, besteleme ve araştırma boyutlarında hizmet ettiklerini söyledi. Uğur, “Çalgı bilimi sadece alana özgü araştırmalar yapanlar için değil; eğitimciler, araştırmacılar, yeni tını arayışı içindeki besteciler ve icracılar için de önemli bir çalışma alanıdır. İşadamı İbrahim Alimoğlu’nun desteğiyle kurulan, değerli Müzikolog Wolfgang OTT’un bağışlarıyla oldukça güçlenen AKÜ İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi, Türkiye’nin en büyük müzik müzesi olma özelliğiyle her alandaki müzik bilimci ve eğitimcilerinin, icracı ve bestecilerin dikkatini çekmektedir” dedi.

Halk Araştırmacısı Abdurrahman Ekinci’nin “Tarihi Türk Çalgıları ve Otantik Teke Türkmen ve Yörük Çalgıları” konulu konferansı ile açılan çalıştay, Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Özgün Arda Nural’ın “Türkiye’de Müzik Müzeciliği ve Arşivciliği”, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’in “Müzik Müzesi İçin Sesli Rehber” ve Öğr. Elm. Bensu Kitirci’nin “Türk ve Dünya Müzik Müzeleri” konulu sunumlarıyla devam etti.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü öğrencilerinin misafir olarak katıldığı çalıştay, karşılıklı değerlendirme ve fikir paylaşımlarıyla sona erdi.

24 Ekim 2017, Salı 121 kez görüntülendi