Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı.

Ahmet Necdet Sezer Kampüsü tören alanında gerçekleştirilen anma töreni, AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı.

Saat 09.05’te yapılan saygı duruşunun sonrasında İstiklal Marşı okundu. Törene AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, fakülte dekanları, enstitü müdürleri, yüksekokul ve meslek yüksekokulu ile uygulama ve araştırma merkez müdürlerinin yanı sıra AKÜ öğretim elemanları ve idari personeli ile öğrencileri katıldı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da üniversite web sitesinden yayınlanan mesajında “Kahraman milletimizle birlikte baştan ve yepyeni bir devlet kurarak, bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk; fikirleri, başarıları, eserleri ve de kılavuz edinmemiz için geride bıraktığı ilkeleriyle birleştirici – bütünleştirici yapısı, en önemlisi bilimi kılavuz edinmiş öngörüsüyle bir devlet adamı olarak dünya liderleri arasındaki hak ettiği seçkin yerini almıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde kendisini, silah arkadaşlarını, vatan müdafaasının isimsiz kahramanlarını, vatanı uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Aynı gün AKÜ Devlet Konservatuvarında AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı yüksek lisans öğrencilerinin katılımı ile “Cumhuriyet Dönemi Sanat Politikaları” konulu söyleşi düzenlendi.AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı söyleşide öğrenciler,  Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kültür politikaları hakkında görüşlerini öğrenci arkadaşları ve akademisyenlerle paylaştılar. Etkinlikte, Türk müziği eğitimindeki sorunlara da değinilerek, bugün arzu edilen hedeflere ulaşılamadığı, özellikle yurt dışında Türk müziği kültürünün yeterince tanıtılamadığı  konusunda görüş birliğine varıldı.

AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Korosu Şefi Öğr. Gör. Alper Soybilgen tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar konseri ise 10 Kasım 2017 saat 20.00’de İbrahim Küçukkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

 

 

 

10 Kasım 2017, Cuma 29 kez görüntülendi