Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi (Zafer Teknopark) 2017 yılı olağan genel kurulu toplantısı Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) sosyal tesislerde gerçekleştirildi.

Toplantıya Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile genel kurulu üyeleri katıldı.

“4 Teknopark alanımız var”

2017 yılı olağan genel kurulu faaliyet raporlarının sunumunu gerçekleştiren Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Teknopark’ın sermayesinin kuruluşundan itibaren 500 bin TL olduğunu söyledi. Kandemir, “Her bir hisse payımız 10 TL’den oluşmakta. 17 ortağımız 4 tane alanımız var. 3 bölgeyle kurulmuştuk ama 2018 yılı içerisinde Uşak organize sanayi bölgesi içinde bir alan müracaat etmiştik. Aynı yıl içinde bu bölgenin onayı yapıldı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Afyonkarahisar’da 2 Uşak’ta 2 olmak üzere şuanda 4 tane Teknopark alanımız var” diye konuştu.

Teknopark binasının fiziki özelliklerinden ve sermaye yapısından bahseden Kandemir, şunları söyledi:

“Kampüs içinde olan binamız bahçesi ile beraber 4 bin 623 metrekare binanın 2 bin 224 metrekare bir alanda faaliyet göstermekteyiz. Aynı zamanda kampüsün hemen bitişiğinde 153 bin metrekarelik esas alanımız var. Uşak’ta da kampüs alanı içerisinde 20 bin 510 metrekare yeni tahsis edilen Uşak sanayi bölgesinde ise 6 bin metrekarelik bir alanımız var. Sermaye dağılımına baktığımız zaman da Uşak ile Afyonkarahisar alanında sermaye dağılımımız yüzde 50, yüzde 50 olarak belirlendi. Toplam 17 tane ortağımız var. Mevcut yönetim kurulu 7 kişiden oluşmakta bugün itibariyle bu yönetim kurulunda da sayı artışına gideceğiz. Çünkü bakanlığın yeni bir düzenlemesi var artık bakanlıktan bir temsilci de Teknoloji geliştirme bölgelerinin yönetim kurulunda yer alması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla bir daire başkanı bizim yönetim kurulunda üye olması için bakanlık tarafından belirlendi.”

AR-GE çalışmaları az

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ise Uşak’ta da Teknopark binasının biran önce tamamlanıp faaliyete geçirmek istediklerini söyledi. Savaş, “Uşak’tan bir firma Afyonkarahisar’dan 16 firma Teknopark’ta faaliyet göstermektedir. Uşak, Denizli’den sonra Ege Bölgesinin en güçlü sanayi şehirlerinden bir tanesi Uşak’ta da Teknopark binasının bu yüzden biran önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Sanayi şehirlerinde maalesef araştırmalarımız sonucu AR-GE faaliyetlerinin çok az olduğunu gördük. Biz Uşak’ta olan sanayici arkadaşlara AR-GE konusunda yardımcı olmayı düşünüyoruz. Teknopark’ı faaliyete geçirdiğimizde bu daha da artacak” dedi.

Katma değeri yüksek ürünler üretilmeli

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ise katma değeri yüksek ürünlerin Teknopark’taki şirketler tarafından geliştirilmesi ve üretilmesini arzu ettiklerini ifade etti. Serteser, “Şevkle, heyecanla açılan bir Teknopark hem Afyonkarahisar’da hem de Uşak’ta kendi binalarının oluşmasıyla bölgemizde ve Türkiye’de adını kısa zamanda duyurmasını düşünüyorum. Teknopark’ımıza hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla önemli bir noktaya geleceğini düşünüyorum. 30 milyon TL’lik yatırımında 2,5 sene içerisinde tamamlanmasıyla yeni firmalarımızla birlikte daha geniş bir alanda yeni icatlarla bir yere varacağız” şeklinde konuştu.

“Teknoparklar şehir ve firmalar için güzel imkan”

Zafer Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise Teknoparkların şehirler ve firmalar için güzel bir imkan olduğunu söyledi. Teknopark’ı kurmak için 3 yıl çalıştıklarını söyleyen Solak, “Firmalar için teknoparklar belli teşviklerden, indirimlerden, öğretim üyeleri ile buluşmalarından, alan kazanmaları açısından en güzel imkan.  Burada amaç; üretim, patent, yeni ürün gibi çalışmalar olacağı için kim nasıl katkıda bulunacaksa onun için fayda var. 18 aylık süreçte 17 firmaya geldik. Burada güçlü firmaları görmek, güçlü projelere imkan vermek istiyoruz. Sağlığın, tekstilin alanları ve yeni alanları mutlaka Teknopark’ta görmeliyiz. Bizim üretim ve ürüne odaklanmaya ihtiyacımız var. Firmaların eksikleri varsa onlara katkıda bulunmayı prensip edinmeliyiz” dedi.

Gündem maddelerinin oylanması ve 11 kişilik yeni yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından toplantı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

21 Haziran 2018, Perşembe 115 kez görüntülendi