REKTÖR SOLAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDENİYLE BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda Afyonkarahisar’da görev yapan medya mensupları ile bir araya geldi.

Sosyal tesislerde düzenlenen kahvaltılı toplantıya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Selami Çalışkan, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Abdioğulları   ile medya kuruluşlarının sahipleri ve köşe yazarları ile gazeteciler katıldı.

Kahvaltı sonrası basın mensupları adına genel bir konuşma yapan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, Afyonkarahisar basın camiasının il yöneticileri ile 10 Ocak vesilesiyle bu tür organizasyonlarda bir araya geldiğini ve fikir alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Küçükkurt, “Afyon Kocatepe Üniversitesi de Afyonkarahisar basın camiasına hiçbir zaman desteklerini esirgememiş tüm çalışmalarında yanında bulunmaya katkı sağlamaya çalışmış güzide kurumlarımızdan bir tanesidir” diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürü Şerife Münire Burcu ise bu anlamlı günde bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Burcu, “Bu anlamlı günde bizleri bir araya getiren Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Aynı zamanda şehrimize kattığı çok önemli güzellikler ve başarılar var. Bunu da bizler basın camiası olarak toplumumuza şehrimizi hem tanıtım hem de yapılanlar açısından iletiyoruz” dedi. Afyonkarahisar Basın İlan Kurumu İl Müdürü Selami Çalışkan ise basın camiasına yeni yılda mutluluklar diledi. Çalışkan, “Üniversite ile basın el ele vererek ülkemizin kalkınmasında büyük rolü olduğuna inanıyorum. Bu organizasyon da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise gazetecilik mesleğinin insanlığın modernleşmesi ile paralellik arz ettiğini ifade etti. Solak, “Gazetecilik mesleğinin ilkelerini kendine benimsemiş tarafsız, adil, bağımsız, kişilerin özel hayatına saygılı, kışkırtıcı ve ayrımcı bir dil kullanmayan kamuoyunu aldatmaya yönelik haberler yapmayan gazetecilerimiz, mesleğini zor şartlar altında icra ederek insanları doğru, güvenilir, objektif ve ilkeli habercilik anlayışı içinde bilgilendirmektedir. Güvenilir, doğru ve dürüst habercilik, objektiflik, basın meslek ilkelerine bağlılık özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi unsurlar demokratik toplumlar için vazgeçilmezidir” diye konuştu.

“Tüm basın mensupları ile iyi ilişkiler kurduk”

Gazetecilerin ilettiği her haber ve bilginin sorumluluğunu üstlendiğini ve paylaştığını söyleyen Solak, şunları kaydetti:

“Bu yönüyle gazeteciler kamu vicdanının sesi olmak gibi bir misyon taşımaktadır. Gazetecilerin görevlerini en iyi şekilde ifa etmek için gece gündüz, kar kış, yağmur çamur gözetmeden ortaya koydukları çok takdire şayan bir durumdur. Afyonkarahisar’ın fedakar basın çalışanları halkımızın haber alma hakkını sağlayarak toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna aktarmak adına önemli bir görevi ifa ediyorlar. Afyonkarahisar’ın kalkınmasında, tanıtılmasında sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine önemli katkılar sağlayan basınımızın ve fedakar basın emekçilerimizin özveri içinde yerine getirdikleri görevlerini bundan sonra da aynı duyarlılıkta basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli tarafsız gazetecilik anlayışı çerçevesinde yerine getireceklerine inancım tamdır. Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne tüm basın mensupları ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştık. Gerek Basın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz vasıtasıyla gerek talep halinde belirli konularda verdiğimiz beyanatlarla ve gerekse 10 Ocak ve 24 Temmuz gibi basın çalışanları için önem arz eden günlerde bir araya gelerek Afyonkarahisar’da medya mensupları ile iletişimimizi güncel tutmak için çok çaba sarf ettik. Üniversite yönetimi olarak 8 yıl içinde üniversite bünyesinde gerçekleştirilen önemli ve başarılı gelişmeleri kamuoyuna duyurarak Afyonkarahisar halkının gören gözü işiten kulağı olduğunuz için şahsım ve yönetimim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu önemli kamu hizmetini yerine getiren gazetecilik mesleğini zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin gece ve gündüzünü halkımızın doğru haber almasına adayan basın meslek ilkelerine riayet ederek fedakarane çalışan gazeteci arkadaşlarımızın Gazeteciler Gününü tebrik ediyor görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarımızı rahmetle anıyorum.”

8 bin bilgisayar dağıttık

2018 yılında gerçekleştirilen projeler ve yapılan hizmetler hakkında bilgiler aktaran Solak, şunları ifade etti:

“2018 yılına baktığımızda Afyon Kocatepe Üniversitesi olarak gerçekten belli çalışmaları da tamamlamanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bunlardan ilki yüzme havuzunu hizmete açtık. Gerçekten bölgemizin en güzel yüzme havuzlarından biri. Aynı zamanda eğitim-öğretimle beraber tüm Afyon halkına da açık. Çocuklarımıza, gençlerimize güzel bir tesis kazandırdığımıza inanıyoruz. İkincisi, Emirdağ’da Aziziye Külliyemizin açılışını yaptık. Daha önce Bolvadin Kırkgöz Külliyesini açmıştık. Türkiye’deki ilçelerde bulunan en güzel külliyelerden biri. Ardından Dinar’ı bitirdik. Bu sene de Aziziye Külliyemizi hizmete sunduk. İlçe Meslek Yüksekokullarımıza 100 bilgisayar dağıttık. Bu 100 bilgisayarla beraber üniversite genelinde dağıtılan bilgisayar sayısı öğretim üyesi ve birimler olarak 8 bine yaklaştı ya da bir miktar geçti. Yine Sürekli Eğitim Merkezi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezini hizmete soktuk. Afyonkarahisar Barosu ile arabuluculuk ile ilgili ilk çalışmalarımızı yaptık. Sertifikasyon programlarımızı tamamladık. Sertifikasyon programlarımıza yönelik bu 2 merkezimiz herkesin hizmetinde. Teknopark çalışmalarına hız verdik. Firma sayımız 21’i buldu. Atama ve yükseltme yönergemizin değerlerini yükselttik ve kamuoyu ile paylaştık. Kalite Koordinatörlüğü merkezimizi geliştirdik. Kalite süreçlerinden geçtik.”

AKÜ anaç bir üniversite

Afyon Kocatepe Üniversitesinin anaç üniversitelerinden biri olduğunu söyleyen Solak, şöyle konuştu:

“Afyon Kocatepe Üniversitesi çeyrek asrı tamamladı. Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri. Tabiri caizse anaç üniversitelerden biri. 2006 yılında Uşak Üniversitesini, 2018 yılında da Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesini (AFSÜ) kurduk. Onlar da şu an bağımsız olarak kendi ölçeklerinde çalışmaya başladılar. Bundan da büyük mutluluk duyuyoruz. Hem Uşak’a kurulan hem de yeni kurduğumuz AFSÜ yönetimine de güzel çalışmalar için başarılar diliyoruz. Yine AFSÜ bünyesinde 2 bin 400 kişilik merkez yemekhanenin önce parasını getirdik. İhalesini yaptık. Şu an da temel atıldı. Fore kazıklar bitti. Duvarlar yukarı doğru çıkıyor. Buradaki yemekhane 3 bin kişilik oradaki yemekhane 2 bin 400 kişilik. İnşallah 2019’un sonu veya 2020’nin başında Ocak-Şubat ayında bitecektir. İkinci üniversiteye kavuşmamız Afyonumuz için çok güzel oldu. Şehrin ve hepimizin beklentisiydi. Biz kampüslerimizi gelecekte üniversiteleşecekmiş gibi tesis etmeye önem verdik. 8 yıl boyunca böyle bir programı uyguladık. Eğer biraz dikkat edilecek olursa kampüslerimizin hepsi tematiktir. Burası Merkez Kampüs İzmir yolu Sağlık Kampüsü Şuhut yolu da İslami İlimler Kampüsüdür. Şehir bünyesindeki veya parçalı bulunan birimleri kendisine uygun kampüslere taşıdık ve onun da rahatlığını yaşıyoruz. Sağlık Üniversitesi kuruldu ve değerli kardeşimiz Prof. Dr. Nurullah Bey’e dedik ki buyurun kampüsteki tesisler şu, brifing metni bu. Baktığınız zaman bütün birimleri orada göreceksiniz. Dolayısıyla onun da rahatlığını ve huzurunu yaşıyoruz. AFSÜ 18 Mayıs’ta kuruldu, 23 Mayıs’ta ben tedviren görevlendirildim. Bu 23 Mayıs’tan Sayın Değerli Rektör kardeşime teslim edinceye kadar 3-3,5 aylık sürede senatoyu kurduk. Üniversite yönetim kurulunu kurduk. Logosunu belirledik. EBYS’yi kurduk. 10’a yakın yönetmelik ve yönergeyi çıkardık. Sistemi işler hale getirdik. Eylül ayında da değerli Rektör kardeşime teslim ettik. Kendilerine başarılar diliyorum.”

“34 büyük projeyi bitirdik”

8 yıllık görev süresi boyunca yapılan tüm çalışmaları kitap haline getirdiklerini ifade eden Solak, şunları aktardı:

 “8 yıllık değerlendirmeye bakınca resmi belge olsun diye kitaplaştırdık. En küçüğü 5 milyon en büyüğü 128 milyon bütçeli olmak üzere 34 büyük projeyi bitirdik. Ardından ilçelerin hepsinin altyapı ve büyük onarımlarını bitirdik. Geçen haftanın başında da 2018’den kalan paramızı 100 bilgisayar alarak ilçelere dağıttık. Meslek Yüksekokullarına öğretim elemanı desteği verdik. Şimdi de vereceğiz. Dünya’da sağlık alanında her 100 ölümün 72’sinden 3 hastalık sorumludur. Bunlar felç, kanser, kalp ve dolaşım bozukluklarıdır. Afyon ilimize AFSÜ veya genelde AKÜ olarak ikisini getirmeyi başardık. Şu anda AFSÜ bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde günde 600-700 fizik tedavi hastası tedavi görüyor. Bunun bir kısmı felç geçiren hastalar. Farklı illere gidiyorlardı. İlimizdeki vatandaşlar kendi ilinden bu hizmeti almaya 2012 yılından beri devam ediyor. Kanser ikinci problemdi ki nerdeyse her evde bir tane var. Türkiye’de yılda 170-180 bin kişi kansere yakalanıyor. 2015 Mayısında temeli atıldı. 2018 yılının Ocak ayında 330 yatak kapasiteli hastanemizi de Radyoterapi Merkezi ile açtık. Şimdi AFSÜ bünyesinde hizmet ediyor. İnşallah 3. ayağını da değerli AFSÜ yönetimi yapacaktır. Ülkemiz üniversiteleşme açısından ciddi bir değişim yaşıyor. Bunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri, yol göstericiliği, ülkeye ve üniversitelere verdiği bütçe ve katkının yeri ve önemi büyük. Dolayısıyla 8 yıllık süreçte 34 adet projeyi 425 milyon lira harcayarak Afyon kamuoyuna sunmuş olduk.”

Kahvaltı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.