Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü  41. dönem mezunlarını yolcu etti.

Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet törenine AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, İİBF Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, AKÜ Turizm Fakültesi Dekan V. ve Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Hukuk Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı, AKÜ Maliye Bölümü ilk mezunlarından Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş ile birlikte öğretim üyeleri ve öğrenci aileleri katıldı.

AKÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisi ile başlayan etkinlik öğrencilerin hazırladığı slayt gösterisi ile devam etti.  Daha sonra ise Maliye Bölümü ikinci öğretim birincisi Kerem Topcu tarafından selamlama konuşması gerçekleştirildi. Eğitim hayatı süresince kendisine destek olan ailesine ve Maliye Bölümü hocalarına teşekkür eden Topcu, “4 yıllık eğitim hayatımız boyunca AKÜ çatısı altında İİBF akademisyenleri ve öğrencileri ile farklılıklara bakmadan hep birlikte bir bütün ve bir aile olduk. Farklı şehirlerden farklı amaçlarla gelen binlerce kişi bu tek çatı altında yollarına devam etti. Üniversite hayatımızın başında aklımızı kurcalayan sorular yıllar geçtikçe cevabını bulmaya ve düşüncelerimizi olgunlaştırmaya başladı” ifadelerini kullandı.

4 yıl boyunca en büyük fedakârlığı aileler gösterdi

Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Sağbaş ise ailelere seslendiği konuşmasında, 4 yıl önce kendilerine emanet edilen öğrencileri şimdi mezun olmuş şekilde geri verdiklerini kaydetti. Sağbaş, “Sevgili aileler 4 yıl boyunca maddi ve manevi fedakârlıklarla evlatlarınızı desteklediniz. Bu fedakârlıklar için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Ancak unutmayınız ki belki evladınız üniversite mezunu olduktan sonra ertesi gün bir işe giremeyecek. Belli bir süre desteğinize çocuklarınızın ihtiyacı olacak. Bu destek ve sabrı göstereceğinize eminim. 1974 yılından itibaren eğitim vermeye başlayan bölümümüz bu yıl 41.dönem mezunlarımızı veriyor. Bölümümüzde yer alan 5 profesör, 3 doçent, 1 doktor öğretim üyesi ile en iyi ve en yeni bilgilerle evladınızı yetiştirdik. Meslek sınavlarında başarılı olacaklarına inancım tamdır” dedi.

Rüştünü ispatlamış bir bölümün diplomasını alacaksınız

Mezun olan öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Sağbaş, şöyle konuştu:

“Değerli mezun öğrencilerimiz, bugün ilkokul ve liselerde de karne günü. Bizler de size bugün temsili üniversite karnelerinizi dağıtacağız aslında. 4 yıl boyunca ailelerinizden fazla bizleri gördünüz. Yüksek not alınca siz aldınız, düşük notları ise bizler verdik. Yoruldunuz, terlediniz ancak ipi göğüslediniz. Büyük çoğunluğunuz için ilkokuldan başlayan eğitim hayatı bugün son buluyor. Güzel hatıralarla Afyonkarahisar’dan ayrıldığınızı umuyoruz.  Sizler AKÜ Maliye mezunu olduğunuz için gurur duyabilirsiniz. Bu üniversite adını bağımsızlık savaşımızın başladığı Kocatepe’den almaktadır. Bölümümüz bu yıl 45 yaşındadır. Rüştünü ispatlamış bir bölümün diplomasını alacaksınız. Hayatınızın geri kalan kısmında başarılı olacağınıza inancımız tamdır. Hocanız olarak bu konuşmam aynı zamanlarda size son dersim olacak. Derslerimde de sizlerle paylaştığım sözü tekrar edeceğimiz. Bir, mükemmel iyinin düşmanıdır. İki, her zorlukta bir kolaylık vardır. Üç, uçurtmayı havada tutan rüzgârın gücü değil, rüzgâra karşı gösterilen dirençtir. Dört, problemlerinizi Problemlere neden olan düşünme tarzı ile çözemezsiniz.”

41 yıl önce mezun olan ve şuanda Erkmen Belediye Başkanlığı görevini yürüten Memduh Kuş ise Maliye Bölümünün ilk mezunlarından olduğunu kaydetti. Kuş, “1978 yılında mezun oldum, Afyonkarahisar Belediyesinde göreve başladım. 1999-2003 yılları arasında ise 4 yıl boyunca üniversitede görev aldım ve hastanenin kuruluşunda da küçük de olsa tuzumuz var. Biraz önce İsa hocamız ilmi ve akademik olarak çok güzel şeyler söyledi. Bizler akademik olmadığımız için normal birkaç tavsiyede bulunmak isterim, halk dilinde. İlk olarak ne iş yaparsanız yapın işinizi sevin, doğruluktan ve dürüstlükten hiçbir zaman ayrılmayın. Hayatta hiçbir zaman işleriniz istediğiniz gibi gitmez, mutlaka zorluklar vardır. Zorluklardan yılmayın. Kendinize güvenin, her zorluğun arkasında mutlaka bir kolaylık vardır” diye konuştu.

Adaletten, hakkaniyetten ve doğruluktan ayrılmayın

AKÜ Hukuk Fakültesi Dekan V. ve aynı zamanda İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı ise kendisinin de meslekteki 40. hizmet yılını tamamladığını ve Maliye Bölümünün, fakültelerin ve üniversitenin kuruluşundan itibaren görev yapmış olduğunu kaydetti. Öğretim üyeleri olarak öğrencilerin en iyi şekilde yetişmesi için tüm gayreti gösterdiklerini kaydeden Bayraklı, “Sizler ülkemizin birliğini ve vatanın bölünmezliğini her şeyin üzerinde tutmalısınız. Karşılaştığınız olaylara vatanın birliği ve ülkenin bütünlüğü konusunda bir çelişkiyi yaşayacak ortama düştüğünüz zaman ülkenin birlik ve beraberliğinden ayrılmamalısınız. Bununla beraber insanlığın en değerli kavramlarından olan adaletten, hakkaniyetten ve doğruluktan ayrılmamalısınız. Sizler kamu adına, vergi hususunda işlemler yapacak kişiler olarak bu birliği ve bütünlüğü sağlamalısınız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından mezuniyet töreni öğrencilere temsili diplomalarının verilmesi ve ardından kep atımı ile sona erdi.

14 Haziran 2019, Cuma 674 kez görüntülendi