Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Elemanı Doç. Dr. Zehra Nur Özer’in yürütücüleri arasında olduğu proje, Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Programına (COST-European Cooperation in Science and Technology) kabul edildi.

“CA18212- Molecular Dynamics in the GAS Phase” ismiyle kabul edilen proje kapsamında Doç. Dr. Zehra Nur Özer, Belçika – Brüksel’de gerçekleştirilen toplantıda aksiyonun yönetim kurulu üyeliğine seçilerek Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Proje hakkında

Projede güncel gelişmeler doğrultusunda gaz fazındaki moleküllerin etkileşme dinamiklerini incelemek için yüksek performanslı düzeneklerin geliştirilmesi; elektron, foton, cluster ve iyonlarla gaz moleküllerinin etkileşmesi sonucu yeni moleküler türlerin oluşmasına veya parçalanmasına sebep olan reaksiyon mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile temel atomik, moleküler ve kimyasal fizik yanında radyasyon terapisi, astrofizik ve iklim araştırmalarına yol gösterecek veriler sunulacak.

22 Kasım 2019, Cuma 791 kez görüntülendi