Azerbaycan’ın Hocalı beldesinde Azerbaycan Türklerinin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi sonucunda meydana gelen Hocalı Katliamının 28. yılı nedeniyle Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı tarafından bir anma programı düzenlendi.

AKÜ Devlet Konservatuvarı sahneli derslikte düzenlenen ve Doç. Natık Rzazade’nin sunumunu yaptığı törende Hocalı Katliamı ile ilgili belgesel gösterimi ve müzik dinletileri yapıldı.

Hocalı’da sevgiyi yok ettiler

Önceki yıllarda yapılan anma törenlerinde daha çok belgesel gösterimlerinin yapıldığını ve tarihsel bilgilerin verildiğini ifade eden Doç. Natık Rzazade, bu yılki anma programını ise müzik ağırlıklı olarak gerçekleştireceklerini ifade etti. Hocalı’da 28 yıl önce gerçekleştirilen katliamın bir vahşet olduğunu vurgulayan Doç. Rzazade, Hocalı’da hayatını kaybeden 613 kişi arasında onlarca kadın ve çocuk olduğunu belirterek, “613 kişinin öldürülmesi bir vahşettir, bir cinayettir. Koskoca bir kasaba katliama uğrayarak yok edildi. Hayatını kaybedenler arasında yeni evliler vardı, nişanlılar vardı. Birbirlerini seven insanlar vardı. Hocalı’da insanlar öldürüldü ama bunun beraberinde aşkı da sevgiyi de o kasabada yok ettiler. Bugün düzenleyeceğimiz anma töreni ile bizler burada 28 yıl önce yok olan aşkı ve kahramanlığı tekrar bir araya getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Doç. Rzazade’nin konuşmasının ardından Prof. Dr. Yusuf Mirişli, Doç. Berna Özkut, Piyano Ana Sanat Dalı öğrencisi Engin Çatal ve Koro Ana Sanat Dalı öğrencisi Aslı Bilgiç tarafından Hocalı Katliamı anısına eserler icra edildi.

27 Şubat 2020, Perşembe 272 kez görüntülendi