Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen sanatsal, bilimsel ve kültürel etkinlikler kapsamında müzik dinletisi ve arşiv çalışmaları yapıldı.

27 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen etkinlikte AKÜ Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinden Doç. Dr. Seyhan Canyakan ve Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım Aktaş öncülüğünde, AKÜ Devlet Konservatuvarının kurulduğu günden bugüne kadar akademik bölümlerin gerçekleştirdiği tüm sanatsal ve bilimsel etkinlikler kayıt altına alındı. Geniş bir etkinlik arşivine sahip olmanın amaçlandığı çalışma “Devâ-i Nev-Tanburi Cemil Bey Besteleri” arşiviyle Murat Ovalı (çello) & Emre Tektaş (tanbur) ve Yıldırım Aktaş (solist) tarafından gerçekleştirildi. Ortaya çıkan arşiv eserleri, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

29 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte ise Öğr. Grv. Burak Kaynarca (ud) ve Öğr. Grv. Özlem Elitaş’ın (solist) katkıları ile Türk musikisinin âyin, durak, tevşih, savt, ilâhi, peşrev, saz semâisi, kâr, kârçe, kâr-ı nâtık, murabba, semâi, şarkı, türkü, köçekçe gibi dinî ve din dışı sahadaki hemen her formunda eser veren büyük besteci Dede Efendi’nin eserleri seslendirildi. Musikimizin en önemli bestekârlarından olan Dede Efendi, AKÜ Devlet Konservatuvarı sanatçıları tarafından izleyici ve dinleyiciler ile buluştu.

Devlet konservatuvarı etkinliklerine https://www.facebook.com/akukonservatuar/live adresinden canlı olarak ulaşabilirsiniz.

30 Kasım 2020, Pazartesi 257 kez görüntülendi