Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı basında sansürün kaldırılışının yıl dönümü olmasının yanı sıra basın bayramı olarak kutlandığını belirtti.

Karakaş, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında basın kuruluşlarının, özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmeden sorumlu bir yayıncılık üstlenmelerinin önemli olduğunu söyledi.

Karakaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“113 yıl önce bugün 24 Temmuz 1908 tarihinde basınımızdan sansürün kaldırılması nedeniyle 24 Temmuz tarihi ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Toplumsal olarak önemli bir görev üstlenen gazeteci doğru, yansız ve hızlı biçimde bilgi ve haber vermek, olumsuzlukları sorgulamak, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda farkındalık oluşturmak, toplumu aydınlatmak gibi işlevlerini yerine getirirken meslek ilkelerini ve etiğini gözetmeli ve doğru olmayan haberlerden kaçınmalıdır.

Mesai mevhumunun olmadığı azim ve fedakârlığın temel çalışma kriterlerinden olan gazetecilik mesleği gelişmiş toplumların da vazgeçilmez unsurudur. Basın, görevini tarafsız ve objektif bir şekilde yürütmesi ile toplumların gelişimine, kalkınmasına, ve aydınlanmasına katkı sunmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle tarafsız, ilkeli, dürüst habercilik anlayışıyla görevlerini büyük özveriyle yerine getiren, halkın haber alabilmesi için gece gündüz çalışan, Afyonkarahisar’daki basın mensupları başta olmak üzere tüm basın emekçilerimizin Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, mesleğini icra ederken hayatını kaybeden basın mensuplarımızı bu vesileyle saygı ve rahmetle anıyorum.”

23 Temmuz 2021, Cuma 166 kez görüntülendi