Dünya genelinde üniversitelerde sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren “GreenMetric 2022” sıralamasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) yine büyük bir başarıya imza attı. Bu yıl dördüncü kez GreenMetric anket çalışmasına katılan AKÜ, 83 Türk Üniversitesi arasında 17., Dünya çapındaki bin 50 üniversite arasında ise 213. sırada yer almayı başardı.

AKÜ, GreenMetric’e 2019 yılında ilk kez başvurmuş ve dünya genelindeki 780 üniversite arasında 305. olmayı başarmıştı. Yine 2020 yılında dünya genelindeki 922 üniversite arasında 295., 2021 yılında 956 üniversite arasında 344. ve 2022 yılında bin 50 üniversite arasında 213. olmayı başardı.

GreenMetric Nedir?

Yeşil Üniversiteler Sıralaması (GreenMetric), üniversitelerin sürdürülebilirlik programlarının ve politikalarının profilini çıkarmak amacıyla Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan bir anket çalışması olup; “Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su, Ulaşım ile Eğitim ve Araştırma”dan oluşan 6 ana başlık altında toplanmış; üniversitelerin yıllık karbon ayak izi hesaplamasından, enerji verimliliği uygulamalarına, çevre ve sürdürülebilirlik konulu eğitim ve araştırma faaliyetlerinden bu konulardaki öğrenci etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede sorular sormaktadır. GreenMetric, üniversitelerin bu konudaki başarılarını değerlendirmekte, aldıkları puanlara göre sıralamakta ve sürdürülebilirlik yöntemlerinin geliştirilmesi noktasında üniversiteleri teşvik etmektedir.

AKÜ GreenMetric Birimi

AKÜ’nün 2022 yılında elde ettiği başarıyı değerlendiren AKÜ Çevre Yönetim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son dört yıldır GreenMetric Anket Çalışmasına katılıyoruz ve her sene başarımızı bir üst noktaya taşımaktayız. Her yıl hem Dünya hem de Türkiye genelinden anket çalışmasına katılan üniversite sayısı artmaktadır. Bu durum, bir yandan tatlı bir rekabet oluştururken diğer yandan yeşil kampüslerin artmasına da vesile oluyor. Aynı zamanda her yıl bizlerin de tecrübelerinin artmasıyla eksikliklerimizi fark ediyor ve tamamlıyoruz. Daha yeşil ve çevreci bir kampüs sistemi oluşturarak, sürdürülebilirlik noktasında eğitimli bir nesil yetiştirmek temel hedefimiz. Her sene başarımız artıyor. Seneye yeni projelerle başarımızı daha da büyütmeyi arzu ediyoruz. Bu bağlamda GreenMetric çalışmalarındaki desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Karakaş olmak üzere, değerli Rektör Yardımcılarımıza, Kalite Koordinatörlüğüne ve GreenMetric Birimi olarak emek veren Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın İhsan Ceran’a, Yapı İşleri Daire Başkanı Ömer Gürcan’a, Öğretim Görevlisi Dr. Pelin Sertyeşilışık’a, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Ferhat Bayrampınar’a, Şuhut Meslek Yüksekokulu Sekreteri İbrahim Soğukpınar’a, Yapı İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü V. Dilşad Pasin’e, Makine Mühendisi Oruç Ceyhun Deveci, Makine Mühendisi Mustafa İsmet Ersöz’e, Elektrik Mühendisi Asım Şükrü Eğretli’ye, Peyzaj Mimarı Sibel Toprakkale’ye ve İnşaat Teknikeri Selami Kocaağa’ya teşekkürlerimi sunarım.”

Üniversitemiz GreenMetric uygulamalarının 4 yıllık başarı tablosu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Üniversitemiz GreenMetric uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız…

GreenMetric 2022 Dünya Geneli Sonuçları için tıklayınız…

GreenMetric 2022 Türkiye Geneli Sonuçları için lütfen tıklayınız…

13 Aralık 2022, Salı 2341 kez görüntülendi