18 Nisan 2019’da Afyon Kocatepe Üniversitesi rektörlüğüne atanan ve 4 yıl süreyle bu görevi yürüten Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa Afyon Kocatepe Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Resmi Gazete’nin 06 Haziran 2023 tarihli sayısında; “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince Prof. Dr. Mehmet Karakaş atanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ve tensipleri ile ikinci kez rektör olarak atanmaktan onur ve gurur duyduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karakaş yaptığı açıklamada, “4 yıl süreyle yürüttüğüm AKÜ Rektörlüğüne Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle yeniden atanmış bulunmaktayım. Bize güvenerek başlattığımız çalışmaları sürdürme fırsatı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve Yükseköğretim Kurulu Üyelerine şükranlarımı arz ederim. Kuruluşundan bugüne üniversitemizin gelişmesi için her türlü katkıyı veren rektörlerimize, siyasilerimize, kamu kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve iş dünyası temsilcilerimize; üniversitemizin daha iyi noktalara gelmesi için özveriyle çalışan akademik ve idari personelimize, öğrencilerimize ve Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Rabbim bu onurlu görevi yürütürken; hak, adalet ve hakkaniyetten ayırmasın, uzun yıllar görev yaptığım Üniversiteme, Afyonkarahisar’a ve ülkemize hizmet yolunda mahcup etmesin, hayırlı ve güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” dedi.

Rektör Karakaş ayrıca şunları belirtti:

“Rektörlük vazifesini yürütürken geride kalan dört yıl boyunca, bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetlerinde kaliteyi sürekli arttırma, bölgesel kalkınmaya katkı sunma, yenilikçi projelerle ulusal düzeyde girişimci üniversiteler arasında yer alma ve uzun vadede uluslararası tanınır bir üniversite olma vizyonumuz doğrultusunda çalıştık. Şimdi ise gösterdiğimiz performansı sürdürülebilir kılmayı ve güncellenen stratejik plandaki hedeflerimiz doğrultusunda geleceğe daha sağlam adımlarla yürümeyi amaçlıyoruz. Üniversitemizin saygın üniversiteler arasındaki yerini alması için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitemizin gelişimine katkı sunacak tüm paydaşlarımızın iş birliği ile Yeni Türkiye Yüzyılının inşası için çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettireceğiz.”

Prof. Dr. Mehmet Karakaş kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 1969 yılında Tokat/Reşadiye’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamladıktan sonra 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne kaydoldu; 1992-1996 yılları arasında aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2005 yılında sosyoloji alanında doçentlik, 2011 yılında ise profesörlük unvanını aldı. Çalışma yaşamına 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) araştırma görevlisi olarak başladı. Kurucu bölüm başkanı olarak atandığı sosyoloji bölüm başkanlığı görevini, 1997-2011 ve 2008-2019 yılları arasında sürdürdü. 2007-2012 yıllarında AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, 2012-2015 yılları arasında Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, 2011-2015 yılları arasından Rektör Danışmanlığı ve 2014-2019 yılları arasında ise Sosyal Uygulamalar ve Araştırmalar Merkezi müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2007-2012 yılları arasında AKÜ Sosyal Bilimler Dergisi Editörlüğünde bulunan Karakaş, çeşitli akademik dergilerde misafir editörlük ve hakemlik, yayın ve danışma kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Sosyoloji Derneği ve Türk Dünyası Sosyologlar Birliği üyesi olan Karakaş, 2012-2015 yıllarında TÜBA Asosiye üyeliğinde bulundu. 2011-2014 yılları arasında Üniversiteler Arası Kurul Sosyal Bilimler Doçentlik Alt Komisyon Üyeliği görevinde bulunan Karakaş, 2012-2016 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Sosyal ve Beşeri Bilimler Yayın Etiği Komisyonu Üyeliği ve Komisyon Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 1 Nisan 2023 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliğine atanmıştır.

40 tanesi ulusal ve uluslararası endeksler tarafından taranan hakemli dergilerde makalesi, 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası bildirisi, basılmış 7 kitabı, 21 kitap bölümü bulunmaktadır. 8 adet projede yürütücülük, 3 adet projede ise araştırmacı olarak yer almıştır. Akademik uzmanlık alanları arasında Kimlikler Sosyolojisi, Kent Sosyolojisi, Siyaset Sosyolojisi, Etnisite ve Milliyetçilikler, Tüketim Sosyolojisi, Yoksulluk, Küreselleşme, Türk Düşünce Tarihi ve Polis Araştırmaları gibi konular bulunmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan ve orta düzeyde İngilizce bilen Karakaş, 2 Temmuz 2015 – 17 Nisan 2019 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü görevine 18 Nisan 2019 tarihinde atanan Prof. Dr. Mehmet Karakaş, bu görevini 5 Haziran 2023 tarihine kadar sürdürmüş olup, 6 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince aynı göreve yeniden atanmıştır.

06 Haziran 2023, Salı 2937 kez görüntülendi