Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) tarafından Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna sahip, Türkiye’nin yerli ve milli teknolojisini geliştirmesine katkı sağlamak konusunda istekli lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs imkanı tanıyan Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı, Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) düzenlenen programla tanıtıldı.

İbrahim Küçükkurt Konferans Salonunda gerçekleştirilen Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Bursu tanıtım programına Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ayhan Erol, T3 Vakfı Afyonkarahisar İl Sorumlusu Betül Can, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“Öğrencilerin gelişimlerine de destek veriyoruz”

Programın konuşmacısı T3 Vakfı Afyonkarahisar İl Sorumlusu Betül Can, Özdemir Bayraktar Burs programı hakkında bilgiler verdi. Can, “Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Burs Programı projelerimizden bir tanesidir. Bu kapsamda 4 farklı burs programımız bulunuyor. Yükselen Yıldız Burs Programı, Eğitmen Mentor Burs Programı, Eğitim Desteği Burs Programı, Sen Geleceksin adlı burs programlarımız var. Program kapsamında öğrencilerimize sadece burs yardımı yapmıyor,  diğer alanlarda da gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Doğa kampları yapıyoruz. Atölye kullanma imkânı sağlıyoruz. Seminerler düzenliyoruz. Eğitimler veriyoruz ve kişisel gelişimlerine destek sağlıyoruz. Eğitim desteği burs programında 3 bin 880 kişilik kontenjanımız var” dedi. Can, programın amacının, Türkiye’nin dört bir tarafındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşarak proje geliştirmelerine katkı sağlamak olduğunu belirtti.

“Amacımız Türkiye’nin dünya lideri olması”

Türkiye Teknoloji Takımının amaçları hakkında da bilgiler veren Can, “Türkiye Teknoloji Takımının amacı yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanın teknolojinin geliştirilmesi süreçlerine katkı sağlamak. Türkiye’nin bağımsız ve müreffeh bir devlet olarak dünya lideri haline gelmesidir” diye konuştu. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak gerçekleştirilen ve halihazırda hedeflenen projeler hakkında bilgiler veren Can, şunları söyledi:

“Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olarak, Milli Teknoloji hamlesi bilinci ruhuyla gençlerimizi geliştirmeyi ve üreten bir Türkiye olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda TEKNOFEST, Deneyap, Bilim Türkiye Girişim Merkezi, Keşif Kampüsü Burs Programı, Milli Deneyap platformumuzu oluşturduk. TEKNOFEST dünyanın en büyük teknoloji, bilim, havacılık ve uzay teknolojisi festivalidir. Burada teknoloji yarışmaları, havacılık gösterileri, eğitim atölyeleri, sergi alanları ve söyleşiler olmaktadır. TEKNOFEST  2023 kapsamında yüzüncü yıla özel olarak Türkiye’nin 3 ilinde gerçekleşti. Bilim Türkiye 6-14 yaş grubundaki öğrencilerimizi, 7 farklı atölye alanında eğitiyoruz. Öğrencilere farklı atölyelerde eğitim imkânı sunuyoruz. Keşif kampüsü de diğer projelerimizden bir tanesi. Burayı çocuk üniversitesi gibi düşünebilirsiniz. Öğrencilerimize tasarım ve üretim, robotik ve kodlama, elektronik programlama gibi 12 farklı başlıkta eğitimler veriyoruz. Aldıkları eğitimin sonunda da öğrencileri proje hazırlamaya sevk ediyoruz.”

“Başarının peşinden koşun”

Can, gençlerin Türkiye Teknoloji Vakfına gönüllü olarak da katılabileceğini belirterek, “Gönüllü olarak TEKNOFEST’e gidebilir, gezilere katılabilir, atölyelerimizi kullanabilirsiniz. Proje üretmek isteyenlere maddi anlamda da destek sağlıyoruz. Gönüllü olmaya soğuk bakmayın. Ben de daha önce Türkiye Teknoloji Vakfında gönüllü olarak bulunuyordum. Şu anda vakfın Afyonkarahisar il temsilcisiyim. Her fırsatta başarının peşinden koşun. Hedeflerinizden asla vazgeçmeyin” şeklinde konuştu.

Program soru-cevabın ardından sona erdi.

08 Kasım 2023, Çarşamba 407 kez görüntülendi