Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ensar Vakfı tarafından düzenlenen “Ramazan’da İkindi Sohbetleri” programına katıldı.

Taş Medresede düzenlenen ve AKÜ İslami İlimler Fakültesi Öğr. Grv. Hasan Hüseyin Havuz’un Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Rektör Solak “Akıl ve Zekânın Tahlili” konulu konuşma gerçekleştirdi. Aklın ve zekânın tahlili konusunda genel bir değerlendirme yapmak istediğini ifade eden Solak, “Konunun genetik tarafıyla değil, biz insanları ilgilendiren taraflarını anlatarak faydalı olmak niyetindeyim. Akıl ve zekâ, Allah’ın bahşettiği en önemli nimettir. Akıl ve zekâ olmadan görev ve sorumluluklarımızı yerine getiremeyiz. Bu iki nimet olmadan bizim için hayatın anlamı olmaz. Bir aile üyesi, bir iş ve meslek sahibi yönetici olarak bulunduğumuz konumun hakkını ve karşılığını yerine getirmeliyiz” diye konuştu.

Duygusal zekânın insanoğlu için büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Solak, “Uzun yıllar boyunca kişilerin özel hayatlarında önemli bir yeri olan duygular, geleneksel bir anlayışla iş hayatında pek önemsenmemiştir. Oysa günümüzde kişinin duygusal farkındalığı, duygularını yönetebilme ve güvene dayalı sağlıklı ilişki kurma becerisi, iş hayatında da başarının anahtarı olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Dünya çapında IQ değerleri en yüksek kişilerden de örnekler veren Solak, “Zekâ her zaman tek başına başarılı olmanın anahtarı olmuyor. Duygusal zekânın da yüksek düzeyde olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İzleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından program sona erdi.

12 Haziran 2017, Pazartesi 119 kez görüntülendi