Dünya genelinde Üniversitelerde Sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren “GreenMetric 2020” sıralamasında Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) büyük bir başarıya imza attı. Bu yıl ikinci kez GreenMetric anket çalışmasına katılan AKÜ, 56 Türk üniversitesi arasında 13., Dünya çapındaki 912 üniversite arasında ise 295. sırada yer almayı başardı.

GreenMetric Nedir?

Yeşil Üniversiteler Sıralaması (GreenMetric), üniversitelerin sürdürülebilirlik programlarının ve politikalarının profilini çıkarmak amacıyla Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan bir anket çalışması olup; “Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su, Ulaşım ile Eğitim ve Araştırma”dan oluşan 6 ana başlık altında toplanmış; Üniversitelerin yıllık karbon ayak izi hesaplamasından, enerji verimliliği uygulamalarına, çevre ve sürdürülebilirlik konulu eğitim ve araştırma faaliyetlerinden bu konulardaki öğrenci etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede sorular sormaktadır. GreenMetric, üniversitelerin bu konudaki başarılarını değerlendirmekte, aldıkları puanlara göre sıralamakta ve sürdürülebilirlik yöntemlerinin geliştirilmesi noktasında üniversiteleri teşvik etmektedir.

AKÜ GreenMetric Birimi

AKÜ’nün 2020 yılında elde ettiği başarıyı değerlendiren Çevre Yönetim Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçen yıl GreenMetric Anket Çalışmasına ilk katılımımız olmasına rağmen güzel bir başarı elde ettik. Bu sene daha tecrübeli bir şekilde hazırlandık ve yeni bir başarıya ulaştık. Bu başarıya imza atmamızda desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Karakaş olmak üzere, değerli rektör yardımcılarımıza, Kalite Koordinatörlüğüne ve GreenMetric Birimi olarak emek veren Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın İhsan Ceran’a, Yapı İşleri Daire Başkanı Ömer Gürcan’a, Öğretim Görevlisi Dr. Pelin Sertyeşilışık’a, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Ferhat Bayrampınar’a, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdür V. İbrahim Soğukpınar’a, Yapı İşleri Daire Başkanlığı personellerinden Şube Müdürü V. Dilşad Pasin’e, Makine Mühendisi Oruç Ceyhun Deveci, Makine Mühendisi Mustafa İsmet Ersöz’e, Elektirik Mühendisi Asım Şükrü Eğretli’ye, Peyzaj Mimarı Sibel Toprakkale’ye ve İnşaat Teknikeri Selami Kocaağa’ya teşekkürü bir borç bilirim.”

AKÜ, GreenMetric’e 2019 yılında ilk kez başvurmuş ve dünya genelindeki 780 üniversite arasında 305. olmayı başarmıştı.

Üniversitemiz GreenMetric uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız…   

GreenMetric 2020 Dünya Geneli Sonuçları için tıklayınız…

GreenMetric 2020 Türkiye Geneli Sonuçları için lütfen tıklayınız…

 

11 Aralık 2020, Cuma 4741 kez görüntülendi