Dünya genelinde Üniversitelerde Sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren “GreenMetric 2021” sıralamasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) yine büyük bir başarıya imza attı. Bu yıl üçüncü kez GreenMetric anket çalışmasına katılan AKÜ, 71 Türk Üniversitesi arasında 21., Dünya çapındaki 956 üniversite arasında ise 344. sırada yer almayı başardı.

GreenMetric Nedir?

Yeşil Üniversiteler Sıralaması (GreenMetric), üniversitelerin sürdürülebilirlik programlarının ve politikalarının profilini çıkarmak amacıyla Endonezya Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan bir anket çalışması olup; “Yapı ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atıklar, Su, Ulaşım ile Eğitim ve Araştırma”dan oluşan 6 ana başlık altında toplanmış; Üniversitelerin yıllık karbon ayak izi hesaplamasından, enerji verimliliği uygulamalarına, çevre ve sürdürülebilirlik konulu eğitim ve araştırma faaliyetlerinden bu konulardaki öğrenci etkinliklerine kadar geniş bir yelpazede sorular sormaktadır. Pandemi sürecinden dolayı 2021 yılında anket çalışmasına Covid 19 tedbirlerine yönelik sorular da eklenmiş, kapsamı genişletilmiştir. GreenMetric, üniversitelerin bu konudaki başarılarını değerlendirmekte, aldıkları puanlara göre sıralamakta ve sürdürülebilirlik yöntemlerinin geliştirilmesi noktasında üniversiteleri teşvik etmektedir.

AKÜ GreenMetric Birimi

AKÜ’nün 2021 yılında elde ettiği başarıyı değerlendiren AKÜ Çevre Yönetim Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Son üç yıldır GreenMetric Anket Çalışmasına katılıyoruz ve her sene başarımızı bir üst noktaya taşımaktayız. Her yıl hem Dünya hem de Türkiye genelinden anket çalışmasına katılan Üniversite sayısı artmakta. Bu durum, bir yandan tatlı bir rekabet oluştururken diğer yandan yeşil kampüslerin artmasına vesile oluyor. Her sene daha tecrübeli bir şekilde hazırlanıyoruz. Hala alınacak yolumuz var. Daha yeşil ve çevreci bir kampüs oluşturmak, sürdürülebilirlik noktasında eğitimli bir nesil yetiştirmek temel hedefimiz. Bu sene sıralama puanımızı daha da artırdık. Seneye yeni projelerle başarımızı büyütmeyi arzu ediyoruz. Bu bağlamda GreenMetric çalışmalarındaki desteklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Mehmet Karakaş olmak üzere, değerli Rektör Yardımcılarımıza, Kalite Koordinatörlüğüne ve GreenMetric Birimi olarak emek veren Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın İhsan Ceran’a, Yapı İşleri Daire Başkanı Ömer Gürcan’a, Öğretim Görevlisi Dr. Pelin Sertyeşilışık’a, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Ferhat Bayrampınar’a, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdür V. İbrahim Soğukpınar’a, Yapı İşleri Daire Başkanlığı personellerinden Şube Müdürü V. Dilşad Pasin’e, Makine Mühendisi Oruç Ceyhun Deveci, Makine Mühendisi Mustafa İsmet Ersöz’e, Elektrik Mühendisi Asım Şükrü Eğretli’ye, Peyzaj Mimarı Sibel Toprakkale’ye ve İnşaat Teknikeri Selami Kocaağa’ya teşekkürlerimi sunarım.”

AKÜ, GreenMetric’e 2019 yılında ilk kez başvurmuş ve dünya genelindeki 780 üniversite arasında 305. olmayı başarmıştı.

Üniversitemiz GreenMetric uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız…

GreenMetric 2021 Dünya Geneli Sonuçları için tıklayınız…

GreenMetric 2021 Türkiye Geneli Sonuçları için lütfen tıklayınız…

 

03 Ocak 2022, Pazartesi 1513 kez görüntülendi