Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) kuruluşunun 30. yıl etkinlikleri kapsamında Çevre Yönetim Komisyonu tarafından AKÜ Yaban Hayatı Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKUREM) ve Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında 41 katılımcıyla Keşf-i Frigya etkinliği Düzenlendi.

Ayazini, Göynüş Vadisi ve Emre Gölünü kapsayan etkinlikte; AKÜ öğrencilerine hem yöredeki kültürel miras tanıtıldı hem de çevre temizliği konusuna dikkat çekildi. Etkinliğe Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Alper Cansız, katılımcılara rehberlik ederek, bilgilendirmelerde bulundu.

AKÜ Çevre Yönetim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Emine Hesna Kandır ise Frigya Bölgesinin  Kapadokya ile benzer özellikler taşıdığını ve coğrafik yapısı ile keşfedilmeyi bekleyen bir yer olduğunu söyledi. Kandır, “Friglerden günümüze kadar uzanan tarihsel süreçte farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Frigya, korunması önem taşıyan değerli bir kültür hazinesi. Kültürel mirasımızın sömürülmeden gelecek nesillere aktarılması ancak yöre insanının bu mirasın korunan varlığından geçimini sağlaması ile mümkün. Ayazini bu bağlamda başarılı bir ekoturizm çalışması örneği olmuş. Öğrencilerimizle birlikte Ayazini de gerçekleştirilen turizm faaliyetlerine hayran kaldık. Ayazini’ye yaptıkları yatırımları ile Frigya’nın tanınırlığına büyük katkı sağlayan başta Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi. Kandır, “Etkinlikte öğrencilerimiz ile birlikte Göynüş vadisinde çöp topladık. Sınırlı bir alanda 7 büyük torba çöp çıktı. Çoğu kırılmış cam parçalarının oluşturduğu çöplerin sadece topraklarımızı değil geleceğimizi de kirlettiğini söyleyebiliriz. Çevremizi temiz tutmak, tarihimize ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkmak gençlerimize bırakabileceğimiz en güzel mirastır. Koruyalım, kollayalım, sahip çıkalım” diye konuştu.

18 Mayıs 2022, Çarşamba 144 kez görüntülendi